• "Według lekarzy jedynym sposobem utrzymania zdrowia jest jedzenie tego, na co się nie ma chęci, picie tego, czego się nie lubi, i robienie tego, czego by się wolało nie robić"

    Mark Twain
  • Jeśli ludzie się zgodzą, żeby rząd kontrolował ich jedzenie oraz leczenie, to w krótkim czasie ich zdrowie będzie w podobnie opłakanym stanie, jak dusza niewolnika
    ~ Thomas Jefferson

  • Naturalna siła uzdrawiająca w każdym z nas jest największym źródłem dobrego samopoczucia

    ~ Hipokrates

  • Prawdziwym zwycięstwem jest wygrać ze swoimi słabościami

    ~ Ludzie sukcesu

  •  Świadome żywienie to medycyna jutra

 

 "Nie ma takiego miasta – Londyn! Jest Lądek, Lądek-Zdrój, tak..."

Cytat z kultowego filmu Barei „Miś” zwraca uwagę widzów na to  historyczne miasto. Dziś trochę więcej o jego części uzdrowiskowej, gdyż jest to jeden z najstarszych polskich kurortów.

 Gdzie to jest?

Lądek – Zdrój to gmina miejsko-wiejska położona w województwie dolnośląskim, powiatu kłodzkiego, pomiędzy pasmem Gór Złotych a Krowiarek, w dolinie rzeki Białej Lądeckiej.

 

 Troszkę historii

Przyjmuje się, że leczenie uzdrowiskowe w Lądku Zdroju istniało od XV wieku i tym samym uznaje się go za jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Od tego czasu na przestrzeni stuleci Zdrój miewał różnych właścicieli i zarządców. Jedni doprowadzali do jego zaniedbań, inni zaś widzieli potencjał tego miejsca i angażując środki, przyczyniali się by zyskiwał na swej atrakcyjności.

Również wydarzenia historyczne miały niebagatelny wpływ na rozwój tego obszaru. Wojny, pożary, grabieże przyczyniły się do tego, że uzdrowisko miało swoje upadki.  Pełne kalendarium wydarzeń historycznych można znaleźć tutaj.

Dziś możemy podziwiać historię tego miejsca poprzez architekturę. Oglądać pięknie zachowane lub odbudowane obiekty należące do gminy. Wille pamiętające czasy świetności  i te, na które czas miał mniej korzystny wpływ.

 

 

 Po co tu przyjechać?

Lądek Zdrój charakteryzuje się leczniczym górskim mikroklimatem, niedostępnymi nigdzie indziej wodami mineralnymi oraz bliskością niezmąconej niczym  przyrody.

Można odnieść  wrażenie, że czas tu jakby spowolnił, jakby zapraszał swych gości by dostosowali swój biorytm do rytmu okolicznej przyrody. Czas tu spędzony pozwala poznać historię, złapać równowagę wewnętrzną i uleczyć ciało.

A skoro już o ciele mowa to przyjrzymy się bliżej ofercie źródlanych ujęć i ich wpływu na zdrowie.

 

 

Zakład Przyrodoleczniczy „Zdrój Wojciech” to miejsce  gdzie możemy się poddać całkowitemu relaksowi.

Znajduje się w centralnej części Lądeckiego Zdroju, pomiędzy Parkiem Tysiąclecia Państwa Polskiego oraz Parkiem Jana Pawła II.

Dwukondygnacyjny budynek już na wejściu zachwyca oryginalną bryłą architektoniczną w neobarokowym stylu, wzniesiony na planie koła usytuowanego bezpośrednio nad termalnym źródłem wody leczniczej.

Wnętrza inspirowane architekturą czasów antycznych z domieszką tradycji Wschodu, co jest charakterystyczne dla łaźni tureckich

 

 

Parter budynku pełni funkcję zabiegową. Kąpiele w basenie oraz w zabytkowych wannach znajdujących się w pokojach kąpielowych pozwalają na  korzystanie z zalet siarczkowo-fluorkowej wody mineralnej, pochodzącej z naturalnego termalnego źródła „Zdzisław”.

Bogata oferta masaży i okładów mineralnych oraz borowinowych zaspokoi najbardziej wymagających pensjonariuszy.

 

 

 

 

Wszystkie oferowane zabiegi są na bazie siarczkowo-fluorkowej wody mineralnej:

  • Kąpiele i bicze wodne wpływają na poprawę kondycji skóry oraz łagodzą przewlekłe dolegliwości bólowe stawów i kręgosłupa.
  • Kuracje pitne mają za zadanie obniżenie poziomu cholesterolu i wypłukanie metali ciężkich z organizmu.

 

Wspomnieć należy, że wokół pijalni na piętrze wydzielona została strefa hotelowa  dla tych, którzy pragną przedłużyć sobie doznania cielesne i napawać się pejzażem Parku Zdrojowego jaki rozpościera się za oknami. Widok ten też można podziwiać z tarasu restauracji dostępnej nie tylko dla gości hotelowych. 

 

 

Jeśli zaś chcemy wtopić się w naturę otoczenia parkowego, to czekają tam na nas niezwykłe ławeczki oznaczone urzekającymi nazwami tj. „Piękna”, „Urocza”, „Tolerancyjna,”, „Filigranowa”, „Delikatna” i wiele innych.

Latem można się ochłodzić przy fontannach, podziwiać bogaty drzewostan, wysłuchać ptasich koncertów i wdychać woń kwiatowych klombów. Jedną z ciekawostek lądeckiego parku jest klomb, na którym codziennie zmieniane są nasadzenia kwiatów, tak by tworzyły  aktualną datę.

 

 

Zimą można podziwiać piękne iluminacje świetlne i zachwycać się urokiem zimowej aury, popijając gorąca czekoladę w „Albrechtshalle”- Kawiarni Wiedeńskiej znajdującej się na terenie parku.

 

 

 

 

Gdzie można niedrogo zjeść?

O ile nie planujemy długiego pobytu w Lądku Zdroju i nie oczekujemy wykwintnego obiadu,  to najlepszym miejscem do spożycia  domowych potraw  będzie Bar LUX.  Znajduje się on przy ulicy Cienistej i serwuje naprawdę niedrogie i smaczne posiłki.

 

 

Bar jest samoobsługowy i dysponuje letnim ogródkiem położonym wśród drzew należących do Parku Zdrojowego, co pozwala na jedzenie w naprawdę luksusowych okolicznościach przyrody przy niewygórowanym budżecie.

 

 

Gdzie można się zatrzymać na nocleg?

Miejsc, gdzie można zarezerwować nocleg i zaplanować pobyt jest w Lądku Zdroju wiele. Ja niezmiennie korzystam z apartamentu zlokalizowanego w pobliżu centrum uzdrowiska, w historycznej kamienicy usytuowanej nad brzegiem rzeki Białej Lądeckiej. I właśnie ta rzeka sprawia, że letnie poranki i wieczory spędzone na ukwieconym balkonie z widokiem na masyw Czarnej Góry i willową część miasta są zachwycające. Relaksujący dźwięk Białej Lądeckiej charakterystyczny dla górskiego potoku  dopełnia wrażeń z pobytu w tym apartamencie.

 

 

 

Kwatera czysta, wygodna, w pełni wyposażona, przestronna, pozwala na komfortowy wypoczynek. Szczegółową ofertę można znaleźć tutaj.